ÉrdekesMagazin.hu

hirdetés

Nagyon rossz hírt kaptak a nyugdíjas nők

hirdetés

A nyugdíjas korosztályban élesen elválik a nők és a férfiak havi járandóságának összege, és ez nem is fog változni.

Ezért keresnek többet a férfiak a munkaerőpiacon

Mivel a férfiak hagyományosan hosszabb ideig maradnak a munkaerőpiacon és karrierjük során általában többet keresnek, nyugdíjkorukra is nagyobb összegű nyugdíjra számíthatnak, mint női társaik. A KSH legutóbbi adatai szerint, a férfi nyugdíjasok átlagosan havonta 228 ezer forintot kapnak, szemben a nők átlagos 197 ezer forintos nyugdíjával, amint azt a növekedés.hu is megjegyezte. Ráadásul több mint 101 ezer férfi részesül havonta 350 ezer forintot meghaladó nyugdíjban, míg a nők körében ez a szám alig éri el a 75 ezret.

Nem csak Magyarországon jellemző ez

A jelenség nemcsak hazánkban jellemző, globálisan is jól ismert. Amikor pár éve az OECD készített a témában egy tanulmányt az derült ki, hogy a férfiak és a nők átlagos nyugdíja között a különbség Németországban, Luxemburgban és Hollandiában meghaladja a 40 százalékot. Dánia, Észtország és a Szlovákia ezen a téren sokkal jobban áll, de még ezekben az államokban is közel 10 százalékos különbségről beszélhetünk – olvasható a cikkben.

Magyarország helyezése ezen a ranglistán viszonylag jó: az OECD átlagnál alacsonyabb a hazai differencia, amely a mérés idején valamivel 10 százalék felett mozgott.

A tanulmányok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a fejlett országokban még sokáig megmaradhat a nemek közti komoly különbség.

Ez lesz a következő 20 évben

A Financial Times nemrégiben egy tanulmányra hivatkozva jelentette, hogy a következő húsz év során az Egyesült Királyságban a nők nyugdíjösszegei csak marginálisan fognak közeledni a férfiak nyugdíjaihoz. Hacsak a kormány nem lép közbe, ez a különbség több generáción keresztül megmaradhat. A különbségeket természetes úton csak akkor lehet megszüntetni, ha a nők által a munkaerőpiactól távol töltött idő csökken.

Magyarországon a nők szülés után 2 évig kapnak egyénileg meghatározott havi összeget GYED formájában. A gyermek 3. születésnapjáig GYES-t utal az állam, de ennek össze ma már elenyésző, 26 650 Ft. A GYES-ből egyébként vonnak nyugdíjjárulékot, így ez az időtartam is nyugdíjra jogosító szolgálati idő.

Ahhoz, hogy a nők hamarabb visszatérjenek a munkába, olyan lehetőségekre lenne szükség, mint a részmunkaidő kismamák számára. 

Emellett olyan rendszer bevezetését javasolják a szakemberek, amely azt szorgalmazza, hogy mindkét szülő egyenlően osztozzon a szabadságokon.

A kérdéssel a Világbank blogja is foglalkozik. Úgy látják, az is gondot jelent, hogy a vizsgált 190 ország közül csak 107 országban veszik figyelembe a gyermekgondozással kapcsolatos távolléteket a nyugdíjellátásokban. Azt hangsúlyozzák, hogy szerencsés lenne, ha a nők és a férfiak nyugdíjkorhatára megegyezne. Hazánkban a Nők40 program révén a nőknek lehetőségük van a nyugdíjkorhatár elérése előtt visszavonulni a munka világából, Farkas András nyugdíjszakértő szerint ez is egy olyan módszer, ami éket ver a nyugdíjasok közé.

Jelenleg 190 országból 63-ban alacsonyabb a nők nyugdíjkorhatára, mint a férfiaké. Viszont 2020-ban ez a szám 92 volt. 

Itt a lista az országokról

Számos országban alacsonyabb a nők nyugdíjkorhatára, mint a férfiaké. A 2023-as adatok alapján az alábbi országokban van ilyen helyzet:

Európa:

  • Albánia: Férfiak: 64 év, Nők: 61 év
  • Ausztria: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Bulgária: Férfiak: 64 év, Nők: 61 év, 6-tól 8 hónapig (a születési évtől függően)
  • Ciprus: Férfiak: 65 év, Nők: 63 év
  • Csehország: Férfiak: 65 év, Nők: 63 év
  • Észtország: Férfiak: 65 év, Nők: 63 év
  • Horvátország: Férfiak: 65 év, Nők: 62 év
  • Lengyelország: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Magyarország: Férfiak: 65 év, Nők: 62 év
  • Olaszország: Férfiak: 67 év, Nők: 64 év
  • Portugália: Férfiak: 66 év, Nők: 62 év
  • Románia: Férfiak: 65 év, Nők: 63 év
  • Szlovákia: Férfiak: 65 év, Nők: 62 év
  • Szlovénia: Férfiak: 65 év, Nők: 61 év, 6 hónap
  • Spanyolország: Férfiak: 66 év, Nők: 65 év

Egyéb:

  • Chile: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Izrael: Férfiak: 67 év, Nők: 62 év
  • Japán: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Kanada: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Kína: Férfiak: 60 év, Nők: 55 év
  • Oroszország: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év
  • Ukrajna: Férfiak: 65 év, Nők: 60 év

Fontos megjegyezni, hogy a nyugdíjkorhatár országonként és nemenként is változhat az idő múlásával. A fenti lista csak tájékoztató jellegű. A legfrissebb információkért érdemes az adott ország hivatalos nyugdíjbiztosítási honlapját megnézni.

A nők alacsonyabb nyugdíjkorhatárának oka összetett. Történelmileg a nőknek kevesebb volt a munkalehetőségük, és gyakran alacsonyabb bérekért dolgoztak, mint a férfiak. Ezenkívül a nők felelőssége volt a gyermekgondozás és a házimunka, ami tovább csökkentette a munkaerőpiaci részvételüket.

Napjainkban a nők egyre inkább részt vesznek a munkaerőpiacon, és a bérek közötti nemek közötti különbség is csökken. Ennek ellenére a nők nyugdíjkorhatára még mindig sok országban alacsonyabb a férfiakénál.

Az alacsony nyugdíjkorhatár számos problémát okozhat

A nők alacsonyabb nyugdíjkorhatára számos problémát okozhat. A nők hosszabb ideig élnek, mint a férfiak, így alacsonyabb nyugdíjból kell megélniük. Ezenkívül a nők nagyobb valószínűséggel élnek szegénységben, mint a férfiak.

A nők nyugdíjkorhatárának emelésével javítani lehetne a nők nyugdíjbiztonságán. Ez azonban bonyolult kérdés, amelynek számos társadalmi és gazdasági következménye van.

Kövesd az ÉrdekesMagazin cikkeit a Google Hírekben!

Ez tetszett, megosztom!
hirdetés
hirdetés

Üdvözlünk az ÉrdekesMagazin.hu-n! Nálunk érdekességeket, recepteket, kertészeti cikkeket, híreket, naprakész információkat találhatsz . Jó időtöltést, olvasgatást kívánunk! Szép Napot!

hirdetés
error: Content is protected !!