Külsőleg borogatásként használták horzsolásokra, csípésekre, duzzanatokra, aranyérre és fekélyekre, daganatokra, köszvényes fájdalmakra, ekcéma, kéz- és lábdagadásra. Hatására a duzzadt szövet meglágyul, s könnyebben gyógyul. Könnytermelésre (váladékozó szem) is jó a borogatása. Levelei, magvai, hajtásai frissen fogyasztható, nyersen salátákban vagy főzve. Termésének sajt íze van, főzete gyomorfekély, bélhurut (bevonószerként) ellen bizonyult hatásosnak. Nyálkája miatt főzéskor a víz besűrűsödik. Nyálkatartalma folytán irritációcsökkentő hatású cserzőanyagai összehúzó tulajdonsággal ruházzák fel.
Kitűnően bevált a langyos papsajtteával történő szemlemosás és szemborogatás, amely a könnyfolyás ritka beszáradása esetén ajánlatos.
Főzetet készíthetünk, ha egy marék szárított növényt 1 liter hideg vízbe tesszük, majd forrás után még 2-3 percig főzzük. Fürdővízben kelések, furunkulusok, fagyási sérülésekkor alkalmazták, valamint enyhíti a köszvényes fájdalmakat.
A levelek salátának, nyersen, akár főzve is főzeléknek felhasználható, de a magvak is fogyaszthatóak nyersen és főzve. Ám vigyázat! Felhalmozódhat a leveleiben nitrát!
A papsajt leveleit július v. augusztus havában, vagyis virágnyílás idején kell szedni.
További érdekességek:
A nagyira bízták a kisunokát csak pár órára. Amit a kamera felvett… arra szavak sincsenek