Így termeszd a fügét az otthonodban
A Balaton felvidék, és országunk déli vidékei igazán kedvezőek a fügetermesztésre, itt lehet találkozni vele a legtöbb udvaron, háztartásban. Amennyiben van kertünk és szeretjük ezt a csodálatos gyümölcsöt, mindenképpen ültessünk a déli oldalra, ami fontos, hogy egyedül a fagytól kell megóvni a fiatal csemetéket, valamint 2-3 éves korukig a fügebokrok télen takarást igényelnek.
Nagyon egyszerű a füge termesztése
Termesztése egyszerű, kártevőjével még nem találkoztam, igaz a termést szeretik megdézsmálni a madarak, de amikor már nagyra nőtt a fügebokor ugyanúgy, mint a cseresznyénél az elérhetetlen magas ágak termését nekik adjuk.
A termés mennyisége függ a fügebokor korától és a téltől. Legrosszabb, amikor a jég ráfagy az ágakra, és a nagyon hideg telek után, sok elfagyott ágat le kell metszeni, és kevesebb a termés. Akár idős fák is kifagyhatnak, ha nem hajt ki időben a fügebokor, türelmesen várjunk akár május végéig, akkor már véglegesen kiderül mely ágakat, vagy ágvégeket kell levágni, és a tövéről mindenképpen megújul, vagyis ki fog hajtani a növény. Ezért a mi éghajlatunkon nem célszerű fának nevelni a fügét, jobban megfelel bokor formában termeszteni.
Megterem a köves agyagos, és a homok talajon is (Észak Afrikában is termesztik), jól bírja a szárazságot évente általában kétszer terem (nagyon meleg hosszú ősz esetében háromszor). Először augusztus elején kezd növekedni és barnulni a termése. Akkor a legédesebb, amikor már alig tudja tartani magát a fán, és lóg, mint egy ráncos zacskó. Az éretlen termés ízetlen „nyers”, és a tejnedve bőrirritációt okozhat, viszont ha tudjuk, mire használjuk segítségünkre lesz.
A cikk folytatódik, nyomj a tovább gombra a hirdetés alatt!